Czy w 2020 można bhp? - ppoż

gpsbhp

należą do powszechnie obowiązujących w zakładach

Bhp, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ppoż., tłumaczone jako ochrona przeciwpożarowa, stanowią zbiory zasad, które poprzez regulacje prawne powinny zostać wdrożone i przestrzegane w miejscu pracy. Ważnym elementem jest

Czy w 2020 można  bhp? - ppoż gpsbhp
również pierwsza pomoc. Zasady bhp i ppoż. należą do powszechnie obowiązujących w zakładach pracy. Stosowanie się do nich jest ściśle kontrolowane. Bhp i ppoż. stanowią zbiór reguł dotyczących organizacji całego środowiska pracy i procedur związanych z procesem pracy. Przepisy bhp i ppoż. są oczywiście odmienne dla zakładów działających w różnych branżach i zatrudniających pracowników wykonujących różne zawody. Każdy pracownik zobowiązany jest jednak do odbycia szkolenia bhp obejmującego obowiązujące w jego miejscu pracy reguły bhp i ppoż. Natomiast pierwsza pomoc ma na celu podniesienie świadomości społecznej oraz zwiększenie umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jedną z części składowych jest poprawa poziomu bezpieczeństwa na drogach czy też w pracy oraz zmniejszenie skutków wypadków poprzez właściwe zachowania w miejscu wypadku.


Nie ma nic bardziej wzniosłego jak

Szkolenia BHP to obowiązek w dzisiejszych czasach. Każdy pracodawca taki kurs BHP musi zapewnić swoim pracownikom - zarówno na początku jego kariery zawodowej, jak również w trakcie jej trwania. Dlatego też takie szkolenia dzieli się na okresowe i wstępne. Pierwsze - wstępne - odbywają się na początku pracy w danym zakładzie, a drugie - okresowe - jak sama nazwa mówi, odbywają się co jakiś czas. Tego rodzaju szkolenia dedykowane są dla poszczególnych grup zawodowych. Oprócz BHP, należy poznać także przepisy PPOŻ, czyli te odnoszące się do ochrony przed pożarami. Wydawałoby się, że takie informacje są dla wielu ludzi oczywiste. Praktyka jednak pokazuje, że tak nie jest. Kiedy dochodzi już do niespodziewanej sytuacji ludzie nie wiedzą jak się zachować lub popełniają karygodne błędy. Ciekawym szkoleniem jest także pierwsza pomoc. Może warto dowiedzieć się jak w razie potrzeby będzie można pomóc innym osobom. Nie ma nic bardziej wzniosłego, jak ratowanie życia ludzkiego. Ale trzeba wiedzieć jak to robić.


W organizacjach o profilu administracyjnym gdzie

Wiele z firm staje przed wyborem: czy zatrudniać BHPowca na etacie czy korzystać z firm zewnętrznych oferujących takie usługi. Wybór ten uwarunkowany jest przede wszystkim specyfiką firmy i jej skalą. W organizacjach o profilu administracyjnym, gdzie zagrożeń jest znacznie mniej niż na halach produkcyjnych z wyspecjalizowanym ciężkim sprzętem, z pracą na wysokościach czy z wykorzystaniem substancji szkodliwych, utrzymywanie służby BHP wydaje się nie być zasadnym. Szkolenia BHP, wstępne instruktaże pracowników związane z ryzykiem zawodowym, profilaktyką ppoż to standardowe treści szkoleniowe, które z powodzeniem realizować może osoba z zewnątrz zaznajomiona wcześniej ogólnie z profilem firmy. Pierwsza pomoc przedmedyczna często realizowana jest przez ratowników medycznych, których można zaangażować w szkolenia pracowników. Takie rozwiązanie pomaga optymalizować koszty zatrudnienia. W przypadku dużych organizacji znajomość procesów, potencjalnych zagrożeń, a także samych pracowników wpływa na skuteczność służby BHP. Stały monitoring, możliwy dzięki częstej obecności wśród zatrudnionych, maszyn i urządzeń pozwala na bieżąco eliminować czynniki, które mogą stać się przyczyną wypadków przy pracy.


Posiadając wiedzę zdobytą na tego typu

Często, na hasło: szkolenie, reagujemy niechętnie. Kojarzy się z egzaminem, oceną i stresem. Istnieją jednak takie, które przydają się na całe życie i niosą znacznie większą wartość niż dobry stopień od profesora.

Szkolenia BHP- dotyczą każdego pracownika i dbają o to, by odnalazł się w sytuacji zagrożenia oraz nie powodował jej. Na szczęście, do takich działań przywiązuje się coraz większą wagę, sprawdzając poprawność przeprowadzania takich kursów oraz zapewniając coraz ciekawsze formy przyswajania wiedzy. Warto zadbać o to, by pracownik nie czuł się znudzony przedstawianiem np. zasad PPOŻ (ochrony przeciwpożarowej), tylko wyniósł z nich coś cennego, co może później wykorzystać w niebezpiecznej sytuacji. Warto także pamiętać o innych i wiedzieć, czym jest tzw. pierwsza pomoc oraz jak jej udzielić poszkodowanej osobie. Działania "przedmedyczne", wbrew pozorom, są szczególnie istotne.

Posiadając wiedzę zdobytą na tego typu kursach i szkoleniach, dba się zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i osób w pobliżu.